U Srbiji su prošle godine prijavljene 1.584 sumnjive transakcije, od kojih su 1.575 prijavile banke. Od velikog je značaja da se službenici iz privatnog i javnog sektora sastaju i razgovaraju o međusobnim ulogama, jer prijava bilo koje sumnjive transakcije može na kraju dovesti do krivičnog gonjenja i povraćaja sredstava.Srbija će imati uspeha u borbi protiv pranja novca samo ako tesno sarađuje sa bankama na otkrivanju sumnjivih finansijskih transakcija...
U Srbiji su prošle godine prijavljene 1.584 sumnjive transakcije, od kojih su 1.575 prijavile banke, rečeno je na seminaru u Narodnoj banci Srbije (NBS) o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma
Dvodnevnu obuku bankara za usavršavanje metoda za sprečavanje pranja novca organizovali su Misija OEBS-a u Srbiji i Uprava za sprečavanje pranja novca Srbije.
- Od velikog je značaja da se službenici iz privatnog i javnog sektora sastaju i razgovaraju o međusobnim ulogama, jer prijava bilo koje sumnjive transakcije može na kraju dovesti do krivičnog gonjenja i povraćaja sredstava - rekla je šefica Odeljenja za vladavinu prava i ljudska prava Misije OEBS-a u Srbiji Rut van Rijn.
Direkror Uprave za sprečavnje pranja novca Srbije Aleksandar Vujačić istakao je da će Srbija imati uspeha u borbi protiv pranja novca samo ako tesno sarađuje sa bankama na otkrivanju sumnjivih finansijskih transakcija.
Uprava za sprečavanje pranja novca Srbije potpisala je sporazum o saradnji sa finansijsko-obaveštajnom službom Holandije.
- Potpisivanje tog sporazuma je od ključnog značaja za razmenu informacija između finansijsko-obaveštajnih službi Srbije i Holandije - navodi se u saopštenju Ministarstva finansija.
Međunarodna razmena podataka i informacija je, kako se dodaje, veoma važna za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma.
Uprava za sprečavanejpranja novca Srbije je do sada potpisala sporazume sa 22 finansijsko-obaveštajne službe, među kojima su službe iz SAD, Ruske Federacije, Slovenije, Belgije.